Black Friday

Black Friday

Black Friday 2018

Sadece alışveriş tutkunlarının değil, artık hepimizin beklediği evrensel bir gün “Black Friday”.

“Kara Cuma” Ne Zaman?

Kara Cuma, bu sene 23 Kasım’a denk geliyor. İAR olarak, hatırlatmak isteriz; internet üzerinden erişim sağlayabildiğiniz mağazalar, firmalar ve online alışveriş sitelerinde "Kara Cuma" indirimleri çok erken tarihlerde başlayabiliyor. Bu indirimleri haftaya yayan mağazalar oldukça fazla.

“Kara Cuma” adı nereden geliyor?

Bu güne Black Friday denmesinin sebebi ise gün boyunca gerçekleşen alışverişten dolayı trafiğin altüst olması, mağazaların önünde yollara taşan, geceden başlayan kuyrukların oluşması, heyecanlı bazen gergin bir kalabalığa bürünen sokaklar ve bitmek bilmeyen gürültü. ABD ve Kanada’da bu günün resmi tatil olmasının sebebi bu kaos olmalı.

Ülkemizde ise son 3 yıldır ilgi katlanarak artıyor. Marka, mağaza ve müşteriler için “Mutlu Cuma” olmaya devam ediyor. Günler öncesi İAR ailesi olan bizlerde bu günün üzerine konuşuyor, hem birer müşteri kitlesi olarak indirimleri bekliyor hemde İAR firması olarak sizlere bu güne özel yapabileceğimiz indirim kampanyamızı hazırlıyoruz.

Amerika’da mağazalar sabahın çok erken saatlerinde açılır ve gecenin geç saatlerine kadar %90’lara varan fiyat indirimleriyle hizmet verirler. Bu indirimli ürün yelpazesi öyle fazla ki, insanlar mağazalar önünde geceden kamp kurarlar. Türkiye’de mağazaların açılış saatleri çok erken olmasa da, yaklaşık olarak aynı oranda indimler görülür. Sizlerin de 23 Kasım günü faydalanabileceğiniz İAR kampanyamız ile “Şehrin Gözü Üzerinizde” olacak.

Türkiye’de “Kara Cuma – Black Friday”

Black Friday kampanyaları son 3 yıldır ülkemizde marka ve mağazalar tarafından uygulanmaktadır. İnternet alışverişi, e-ticaret web sitelerinde ciddi orada hareketlenme görülmekte. Google verilerine göre 2017 Black Friday analizi;

  • Akıllı Telefon, Ayakkabı ve Aksesuar & Parfüm, bu dönemde en çok aranan kategoriler olmuş.
  • Kişisel alışverişlerin arttığını şöyle anlayabiliriz; Özellikle 2017’de, Black Friday haftasında, yukarıdaki kategorilere gösterilen ilgi belirgin şekilde artış göstermiş.
  • Arama sayısındaki artış , 2016 yılına göre 5 kat artmış.

Black Friday’in, Türkiye’de de beklenen bir gün haline gelmesi global trendin sonucudur. İhtiyaç duyduğunuz ürünü, bu günde indirimli alabilmek hepimizin ortak noktası gibi görünüyor. Tüm bu verilere göre; 2018 Black Friday’de yeni bir satış rekoru kırılabilir!

Black Friday dönemini en yüksek kar ile tamamlayabilmek adına firmaların ciddi bir hazırlanma sürecine girdiklerini, pazarlama ve iletişim stratejilerini haftalar öncesinden kurguladıklarını söyleyebiliriz.

Siz de Black Friday döneminde etkileşiminizi hedef kitlenize ulaştırmak için hazırlığınızı yapabilir, alışveriş ve satın alma ilgisinin yüksek seviyelerde olduğu bu dönemi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Unutmayın, her satıcı aynı zamanda alıcıdır. Mutlu Cumalar. yes

Paylaş

Müşteri Formu

Mesajınız